Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

 • Náučný chodník Vršatecké braláˇ

 • zobor

  Veselé putovanie na Chatu pod Chlebom?

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Na Jasenovský hrad

ikona

Turistický chodník: Jasenov (165 m n.m.)(modrá zn.)--> Jasenov, hrad (398 m n.m.)--> Jasenov (165 m n.m.)Celkový čas: 01:00

Na tento výlet sme sa vybrali z rovnomennej dediny kedysi mestkej časti Humenného. Pokračovali sme teda na koniec Jasenova , kde sme zaparkovali auto. Chodník šiel doľava z cesty do kopca.

Jasenovský hrad les

Pohľad na Jasenovský hrad z Jasenova. Trošku sme sa do brehu zapotili ,ale dobrá nálada ostala.

Jasenovský hrad les

Tinke zjavne stúpanie nevadí Po chvíli sa dostanete na hrebeň a po ňom to už nie je také prudké.

Jasenovský hrad

Chodník vedúci po hrebeni A zjaví sa vám...

Jasenovský hrad výhľad

Áno hrad. Z tabule pri ňom sme sa dozvedeli, že napríklad ešte začiatkom 20. storočia mal strechu.

Jasenovský hrad Jasenovský hrad
Jasenovský hrad

A ešte posledná fotka hradu.

hrad Brekov

No aby som nezabudol z hradu bol vynikajúci výhľad. V popredí Jasenov vzadu je Humenné. A tu je pár slov o historií:

hrad Brekov

Dejiny:Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1328, resp. 1330 ako castrum Jezenew. Pravdepodobne ho postavili Račkajovci. Drugetovci, pôvodne taliansky rod, sa stali majiteľmi tunajšieho hradu po bitke pri Rozhanovciach, po roku 1312 a patril im až do 17. storočia. V roku 1644 hrad obsadili vojská Juraja Rákociho. Pri obliehani ho ťažko poškodili a neskôr ho už neopravovali. Hrad spolu s obcou patril v 18. storočí Čákiovcom a v 19. storočí Andrášiovcom. Určité snahy o záchranu objektu prejavili koncom 19. a začiatkom 20. storočia vtedajšie pamiatkové orgány. Niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu zakonzervovali a nepatrnú časť objektu zastrešili. Dokončenie prác zmarila prvá svetová vojna.

hrad Brekov

Súčasný stav :Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Kamenné múry členia nepravidelné otvory okien, dnes už bez orámovania. Z pôvodných architektonických detailov sa zachovalo gotické kruhové okienko s bohato riešeným profilovaným ostením. Vstupná polkruhová renesančná brána vedie na prvé nádvorie. Dnes je hrad veľmi zarastený, čo veľmi uberá na jeho hodnote. Ak si chcete pozrieť nielen zachovalé výpadové bránky do renesančného opevnenia, ale aj vnútorný hrad, choďte skoro na jar, podarí sa vám možno aj pár fotografií. Hrad by si zaslúžil dôkladné očistenie od stromov a náletových drevín, ktoré znemožňujú pohyb po areáli a rozrušujú poškodené murivá.

Falošné peniaze
V 16. storočí sa na hrade za Gabriela Drugeta razili falošné peniaze. Zo začiatku na razbu peňazí, najmä poľských grošov, používali cenné, neskôr menej hodnotné kovy. Vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, za jeho nezákonnú činnosť popravili 1551 v Prešove.

Ďalšou zaujímavosťou je chodba vytesaná do skaly pod hradom. Chodba je dlhá asi 15m a po dvoch miernych zalomeniach sa stáča kolmo hore na povrch, kde po 2 metroch končí. Jej vstup je zvonku pod renesančným opevnením. Ťažko usúdiť či ide o nedokončenú únikovú chodbu z hradu alebo o pokus o dobytie hradu..