Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

O meste

bb
Počet obyvateľov:13240
Kraj:Trnava
Okres:Skalica
Geomorfologický celok: Borská nížina
Rozloha:34,82 km2
Nadmorská výška:185m.n.m.
Rieky:Morava

Výlety v oblasti

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

TIK Humenné: info tu
Aktuálne podujatia v meste: info tu
Holíčsky zámok: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Holíč

Holíč je mesto cez ktoré sme prechádzali počas výletu do neďaľekého Mikulova , Ledníc a Valtíc.
Mesto Holíč leží na Západnom Slovensku v regióne Záhorie, 88 km severne od hlavného mesta SR Bratislavy, v severnej časti Trnavského samosprávneho kraja, 72 km severozápadne od krajského mesta Trnava. Administratívne je začlenené v okrese Skalica, od okresného mesta je vzdialené 7 km juhozápadným smerom.

Holíčsky zámok

holic zamok

Mestské Múzeum sa nachádza v priestoroch Holíčskeho zámku. Súčasťou múzea je i Galéria Otu Kroupu, ktorá prezentuje takmer 60 ročnú výtvarnú tvorbu tohto neprofesionálneho maliara.
Expozícia mestského múzea prevedie návštevníka slávnymi dejinami mesta, nechá ho nahliadnuť do života remeselníkov a poľnohospodárov, priblíži históriu obcí patriacich do slávneho c.k. panstva Holíč a v neposlednom rade sa venuje výrobkom holíčskej manufaktúry. Súčasťou expozície sú i makety historických budov Holíča, ktorých autorom je Jozef Kuruc.

Otváracie hodiny Holíčsky zámok: Júl – August Po – Ne: od 10:00 do 18:00 hod.
Mimo letnú sezónu: Po – Pia: od 8:00 – 16:00 hod pre vopred ohlásené návštevy

Holíčske megality

holic megality

Centrum mesta je stavané v kopčeku pri jednom zo sídlisk bola na pahorku nad mestom v roku 1988 objavená kamenná kultová stavba kruhového pôdorysu. Kamene v počte 25 o rozmeroch do 6,8 m výšky boli zoradené vo dvoch kruhoch. Väčší kruh so 16 kameňmi mal priemer 23 metrov. V menšom kruhu sa nachádzalo 8 kameňov a v strede najväčší kameň. Časť kameňov bola dekorovaná obrazmi nástrojov a mytologickými scénami. Vek rondelu sa odhaduje na cca 5 500 rokov. Kresby na kameňoch sú podľa prof. Le Rouxa z Francúzskej akadémie vied datované najneskôr do doby železnej, pričom samotná kamenná kultová stavba je oveľa staršia.

Sakrálne pamiatky

holic kostol

Gotický kostol Božského srdca je jednoloďový zaklenutý valenou klenbou s lunetami. Postavený bol v roku 1387 a do roku 1780 slúžil ako farský kostol, striedavo zasvätený sv. Martinovi a Božskému srdcu. Koncom 17. storočia bol barokovo upravený a doplnený vežou. Barokový hlavný oltár je zasvätený sv. Martinovi a bočné oltáre sv. Šebestiánovi a sv. Rodine. Staré zvony kostola skončili počas 1. svet. vojny v zlievárňach. Tie dnešné boli inštalované 25. mája 1924. Lavice v sanktuáriu a lustre z brúseného skla pochádzajú zo zámockej kaplnky.

holic kostol

Kostol a kláštor kapucínov je barokovo-klasicistická stavba postavená podľa projektov J.N. Jadota v rokoch 1752 až 1755. Kostol je jednoloďový s rovným uzáverom presbytéria, zaklenutý pruskými klenbami. Vnútorné zariadenie je barokovo-klasicistické, zväčša pôvodné z druhej polovice 18. storočia. Od roku 1755 je farským kostolom. V súčasnosti kostol a kláštor spravuje rehola premonštrátov. Kláštor je pristavaný k východnej strane kostola a má štvorcový pôdorys s dvorom v strede. Miestnosti v dvojpodlažnej stavbe sú zaklenuté pruskými a zrkadlovými klenbami.

Mlyny v Holíči

holic vodny mlyn

Vodný mlyn je dvojpodlažná budova zámockého mlyna je v súčasnosti v súkromných rukách a je neprístupná. Mlyn má zachované technické mlynské zariadenia z konca 19. a začiatku 20. storočia. Tak ako všetky hospodárske objekty v okolí zámku aj mlyn s ním bol spojený podzemnou chodbou.

holic veterný mlyn

Veterný mlyn je kamenný trojpodlažný podpivničený. Postavený bol koncom 19. storočia. Mlieť sa v ňom prestalo po prvej svetovej vojne. Otočná strecha bola nahradená tehlovou. Dlho chátral až sa ho ujalo miestne poľovné združenie. Nachádza sa v jednom z turisticky najatraktívnejších miest v Holíči.

Tipy na výlety v okolí Holíča

V okolí sa oplatí vidieť mesto Skalica, Šaštín - Stráže - pútnicke miesto, Hodonín (Česká republika)- partnerské mesto Holíča je zároveň i okresným mestom. Doporučujeme navštíviť galériu výtvarného umenia, múzeum, ZOO. Kopčany doporučujeme navštíviť najstaršiu stojacu stavbu v strednej Európe kaplnku sv. Margity, taktiež barokový žrebčín, v ktorom sa nachádza turistická jazdecká základňa. Lednicko-valtický areál (Česká republika) doporučujeme navštíviť zámok Lednice, minaret, janohrad a i. Podbranč doporučujeme navštíviť hrad Branč, zrúcaninu stredovekého hradu s nádherným výhľadom do okolia. Senica okresné mesto (26 km). Doporučujeme navštíviť Záhorskú galériu. Smrdáky doporučujeme navštíviť liečebné kúpele. Mikulčice (Česká republika) doporučujeme navštíviť archeologickú lokalitu Valy u Mikulčíc, hlavné mesto veľkomoravskej ríše. Veľké Leváre Doporučujeme navštíviť Habánsky dvor zachovalú architektúru habánskej (anabaptistickej) komunity žijúcej na Záhorí od 16. storočia. Trošku ďaľej sú Malé Karpaty či Mohyla M.R.Štefánika. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!

Autor: Spoznaj.eu Zdroj: Holič.sk