Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Túra na Čachtický hrad

ikona

Turistický chodník: Nové Mesto nad Váhom (180 m n.m.)(žltá značka)--> Pred Višňovým (200 m n.m.)(zelená/modrá značka)--> Čachtický hrad (365 m n.m.) -->Veľký Plešivec (484 m n.m.) Šípkové (215 m n.m.) Celkový čas: 06:30

Malé Karpaty patria do chránenej krajinnej oblasti rozprestierajúcej sa od Bratislavy až po Brezovú pod Bradlom. My sme však navštívili časť, ktorú netvorí centrálny hrebeň ale takisto patrí do CHKO Malé Karpaty. Toto územie je vymedzené na severe Novým Mestom nad Váhom, na juho obcou Šípkové a najjaujímavejšiu časť tvorí Čachtický hrad.

Štart v Novom Meste nad Váhom (žltá značka)

Začínali sme už tradične na autobusovej a zároveň železničnej stanici, kde sme sa doviezli priamym autobusovým spojom z Hlohovca. Čakalo nás necelých 23 km s odhadovaným časom 6 h 30 min. Celkové stúpanie 735 m a klesanie 700 m.

Stanica Stanica Nové Mesto nad Váhom.

1. časť: Cez mesto

Úvodných 15 minút trasy viedlo priamo zastavanou plochou, centrom mesta, sídliskami, neskôr zónou rezidenčnej suburbanizácie až mimo intravilán.

Centrum Centrum mesta.

2.časť: Polia, les a voda

Po opustení zastavanej plohy Nového Mesta nad Váhom sme išli striedavo cez polia a husté lesy v dĺžke okolo 5 km. Išlo o najmenej zaujímavý úsek, ktorý však končí veľmi naročným klesaním (pomenovali sme ho „tatranské“) až k rieke Jablonka, ktorá je pravostranným prítokom Váhu tejto oblasti. Táto rieka tečie cez viaceré obce (Hrochovište, Višňové, Čachtice) čo má za následok jej značné znečistenie – voda nevhodná na pitie.

Polia, les, Jablonka Polia, hustý les a Jablonka.

3. časť: Čachtický hrad

Po náročnom klesaní sme sa dostali do bezprostrednej blízkosti rieky Jablonka, pozdĺž ktorej sme pokračovali do obce Višnové. Turistická značka je umiestnená medzi železnicu a rieku.

Zeleznica Turistický chodník priamo pri železnici.

Popri železnici sme šli ďalej do spomínanej obce, kde sa menia farby značiek. Z rázcestia „Pred Višnovým“ pokračuje žltá značka priamo na Čachtický hrad, my sme však pokračovali až do centra obce Višňové a odtiaľ na hrad po zelenej značke. Výber je ľubovolný ale typická vidiecka zástavba má tiež svoje čaro :).

Bakalar, Visnove, Cachtice Vrch Bakalár (vľavo hore), architektúra obce (vpravo hore), centrum Višňové a Čachtický hrad (v strede).

Stúpanie po zelenej značke na Čachtický hrad bolo najnáročnejším na celej trase, výrazne sa menil charakter krajiny z listnatého lesa sme prešli do borin na nespevnom podklade. Tesne pod vrcholom sa zmenila zelená značka na modrú a les sa zmenil na lúky.

Boriny Boriny.

Čachtický hrad sa nachádza vo výške cca 420 m n. m. s krásnymi výhľadmi na obec Višnové a hrebeň Považského Inovca. Čachtický hrad sa rekonštruuje od júna 2012 do mája 2014 takže možnosť obhliadky bola len z vonku.

Visnove Višňové.

Cachticky hrad Čachtický hrad.

Povazsky Inovec Hrebeň Považského Inovca (vzadu).

4. časť: Veľký Plešivec

Od Čachtického hradu sme pokračovali po modrej značke, kde nás čakal další 5,5 km dlhý zalesnený, ale len mierne zvlnený úsek. Pozdĺž trasy sa nachádza niekoľko menších výhliadok, z ktorých možno vidieť spätne Čachtický hrad.

Cachtice Už vzdialený Čachtický hrad

A nasleduje náš posledný vrchol, ktorým je Veľký Plešivec (484 m n. m.) bez náročného stúpania. Nie je zalesnený, čiže je zároveň aj vyhliadkou s typickým krížom. Z vyhliadky vidno vodnú nádrž Čachtice a značnú časť Považia.

velky Plesivec Veľký Plešivec (484 m n. m.).

Vodna nadrz Vodná nádrž Čachtice a Považie.

Cieľ v obci Šípkové

Po krátkom oddychu na vrchole Veľkého Plešivca nás čakal už len záverečný 6 km dlhý úsek až do obce Šipkové nachádzajúcej sa v blízkosti mesta Vrbové. V strede tohto úseku ešte možno spomenúť Ošmek. Je to chatová osada v blízkosti Šípkového.

koniec Ošmek (vľavo), Šípkové (vpravo).

V Šípkovom končí cesta, takže je to obec periférna s absenciou ubytovacích a stravovacích služieb. Možnosť občerstvenia ponúka len miestne pohostinstvo a potraviny. Dopravu zabezpečujú autobusové spoje so silnejšou frekvenciou do Vrbového, ale aj niekoľkými priamymi spojmi do Piešťan.