Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Turistické Informačné centrá: info tu
Aktuálne podujatia v meste: info tu
Hrad Devín
Botanická záhrada
Zoologická záhrada

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Bratislava

bratislava panorama

Rýchle odkazy:
Najznámejšie pamiatky v centre
Bratislavský hrad
Naše dojmy a prechádzka mestom
Navštívili sme v Bratislave
Múzeá v Bratislave
Bratislavské kuriozity
Oficiálne brožúry a info letáky

Bratislava patrí k najmladším hlavným mestám Európy a pritom k mestám s bohatou históriou siahajúcou k dobám spred dvetisíc rokov. Poloha mesta v samotnom srdci Európy na brehu rieky Dunaj predurčila Bratislavu, aby sa stala križovatkou a cieľom obchodných ciest, strediskom mnohých kultúr. Prvé stopy po trvalom osídlení sa viažu k mladšej dobe kamennej.

Najznámejšie pamiatky v centre

bratislava panorama

Kupolovitá, a predsa vkusná medená strecha Michalskej brány je jedným zo symbolov Bratislavy. Strechu pôvodnej gotickej veže z polovice 14. storočia upravili na jej súčasnú barokovú podobu v rokoch 1753 až 1758. Veža meria 51 m a má sedem poschodí. Pri výstupe na hornú terasu veže sa Vám naskytne nádherný pohľad na historické centrum mesta. Na vrchole veže je umiestnená socha znázorňujúca archanjela Michaela ako zabíja draka. Replika dela pod bránou pozýva na návštevu Múzea zbraní. Pod Michalskou vežou sa nachádza tzv. nultý kilometer s označením vzdialeností 29 hlavných miest od Bratislavy.

bratislava radnica

História Starej radnice siaha až k začiatkom stredovekého mesta v 13. storočí. Pôvodný románsky dom richtára Jakuba sa stal majetkom mesta a časom k nemu pribudli Ungerov a Pawerov dom.
Múzeum mesta Bratislavy pripravilo v zrekonštruovaných priestoroch Starej radnice novú expozíciu dejín mesta. Jej cieľom je priblížiť históriu Bratislavy predovšetkým cez život jej obyvateľov odohrávajúci sa pod vplyvom ekonomických, politických i kultúrnych udalostí. Exponáty a doplnkové informácie približujú obdobie od praveku až do konca 30. rokov 20. storočia, Bratislavu ako hlavné mesto Slovenska prezentuje filmový dokument pod názvom Ľudia a mesto. K významným udalostiam radíme aj vznik samotného múzea v roku 1868, vďaka ktorého zbierkam bolo možné usporiadať túto expozíciu.

Návštevné hodiny utorok – piatok / 10:00 – 17:00
sobota – nedeľa / 11:00 – 18:00

bratislava dom sv.martina

Gotický dóm sv. Martina, postavený na mieste pôvodného románskeho pripomína slávu Bratislavy, keď bola korunovačným mestom Uhorských kráľov. Veľkolepý je vnútorný lomený portál so zachovaným tympanónom. Jeho vnútro vypĺňa pozoruhodný reliéf Najsvätejšej trojice. Kostol má štyri kaplnky, kaplnku kanonikov, gotickú kaplnku Žofie Bavorskej, kaplnku sv. Anny a barokovú kaplnku sv. Jána Almužníka. Portál južnej predsiene predstavuje najstaršiu renesančnú architektúru na území Slovenska. V rokoch 1563 až 1830 bol korunovačným kostolom uhorských kráľov a ich manželiek, čoho dokladom je dodnes aj kópia uhorskej kráľovskej koruny (300 kg) na vrchole 85-metrovej novogotickej veže, ktorá je uložená na pozlátenom vankúši s rozmermi 2 x 2 m. Začiatkom septembra sa každoročne vracia do Bratislavy sláva a lesk korunovácií.

bratislava dom primaciálny palác

Primaciálny palác (1778-1781) bol postavený namiesto pôvodného paláca patriaceho ostrihomskému arcibiskupovi. Fasáda paláca je v prísne klasickom štýle. Š Budovu zdobí model jeho železného klobúka vážiaci 150 kg. V Zrkadlovej sieni bol 26. decembra 1805 podpísaný Bratislavský mier medzi Francúzskom a Rakúskom. Palác dnes slúži ako kancelária primátora Bratislavy a znamenitá Zrkadlová sieň sa využíva na organizovanie koncertov. V paláci sa tiež nachádza vzácna zbierka anglických tapisérií zo 17. storočia, ktorá pochádza z kráľovskej tkáčovne anglického mesta Mortlake. Našla sa pri rekonštrukcii v roku 1903 a nepochybne stojí za návštevu.

Bratislavský hrad

Po štyri storočia prechádzala touto oblasťou hranica Rímskej ríše – „limes Romanus“. Počas Veľkomoravskej ríše postavili na tomto mieste Slovania pevnosť, ktorá sa stala významným centrom Veľkomoravskej ríše.

bratislava
V 10. storočí sa stala Bratislava neoddeliteľnou súčasťou rozrastajúceho sa Uhorského štátu a na hradnom kopci bol v 11. storočí postavený kamenný palác a kostol svätého Salvatora s kapitulou. V 15. storočí za vlády Žigmunda Luxemburského bol hrad prestavaný v gotickom slohu na protihusitskú pevnosť. V tomto období bol na východnej strane vybudovaný nový vstup do hradu – Žigmundova brána – kým na západnej strane postavili 7 m hrubé hradby. V roku 1437 bola vybudovaná hradná studňa.
bratislava hrad
V 16. storočí prikázal kráľ Ferdinand hrad prestavať do renesančného slohu, zatiaľ čo v 17. storočí, keď sa hrad stal sídlom dedičného župana Pálffyho, bol prestavaný do barokového slohu. Za vlády Márie Terézie bol hrad upravený podľa potrieb jej zaťa, guvernéra Alberta Sasko-Tešínskeho, ktorý bol vášnivým zberateľom umenia a na hrade umiestnil svoju zbierku umeleckých diel. Táto kolekcia bola neskôr presťahovaná do Viedne – dnešná Albertina. Za vlády Jozefa II bol na hrade umiestnený generálny seminár na výchovu kňazov. Neskôr hrad slúžil ako kasárne pre vojakov, až kým ho nezničil požiar v roku 1811.
bratislava hrad
Rekonštrukcia sa uskutočnila až v rokoch 1953-1968. Od zvrchovanosti slúži hrad ako reprezentačné sídlo Národnej rady Slovenskej republiky a umiestnené sú tu aj expozície Slovenského národného múzea. V roku 2008 začal projekt komplexnej rekonštrukcie hradu a očakáva sa, že potrvá päť rokov. Z tohto dôvodu je interiér pre návštevníkov zatvorený. Vonkajšie opevnenie a výhľad na Dunaj sú však naďalej prístupné.

Naše dojmy a prechádzka mestom

bratislava most snp

Bratislava je mesto bohaté na pamiatky, z ktorých mnohé sa nachádzajú v Starom Meste. Mestská pamiatková rezervácia je jedna z najväčších na Slovensku. Dominantou je štvorvežový Bratislavský hrad, vedľa ktorého sa nachádza budova Národnej rady Slovenskej republiky a neďaleko Dóm svätého Martina. Najvýraznejšou modernou stavbou je Nový most (Most SNP) na Dunaji, najväčší zavesený most na svete s jedným pilierom a jednou závesnou rovinou. V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby.

bratislava reduta

My sme Bratislavu navštívili koncom prázdnin. Počasie nám prialo. Zaparkovali sme na Petržalskom nábreží pri sade Janka Kráľa. Prešli sme sa po nábreží smerom k Starému mostu po ktorom sme sa dostali na druhú stranu Dunaja, pokračovali sme popri Univerzite Komenského k Redute a na Hviezdoslavove námestie, kde sa nachádza Národné divadlo.

bratislava
bratislava prezidentský palácbratislava Ďalej sme smerovali na Hlavné námestie. Tu sme však dostali hlad tak sme sa stavili v obchodnom dome na Kamennom námestí nedľeko. Z odtiaľ Suchým mýtom sme sa pohli k Prezidentskému palácu.

bratislava uhorský snem

Chvíľu sme si tu oddýchli a potom sme zamierili k Michalskej bráne malebnými uličkami ku kostolu sv.Martina a hurá na hrad hore Zámockými schodami. Hrad bol momentálne v rekonštrukcii takže sme sa iba pokochali výhľadom na hlavné mesto. Po krátkom oddychu sme sa vrátili späť Novým mostom k našemu autu. Bratislava zanechala v nás dojem, že je fakt najväčším mestom Slovenska.

bratislava uličky

Avšak nepáčila sa nám chaotická výstavba v meste veľa škaredých presklených prípadne komunistických budov ktoré kazili dojem a panorámu mesta. Velmi zle bol vyriešený Nový most a aj štvorprúdová komunikácia, ktorá zničila časť podhradia a ide priamo popred Dóm sv. Martina. Páčil sa nám hrad v bielom prevedení úsek od Michalskej brány s uličkami, Bratislavské korzo a nový most Apollo.

Navštívili sme v Bratislave

Hrad Devín je pomerne rozsiahly hrad v rovnomennej mestskej časti Bratislavy, ktorého zrúcaniny ležia nad sútokom riek Dunaj a Morava a zároveň na križovatke prastarých ciest - Podunajskej a Jantárovej.

hrad Devín
Pre jeho mimoriadne významnú strategickú polohu tu bolo založené mohutné slovanské hradisko. Tento jedinečný pamätník histórie nášho národa patrí k najvýznamnejším historickým miestam v strednej Európe. V roku 1961 hrad Devín vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku a Devínska hradná skala bola v roku 1985 vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku. Celý článok

botanická záhrada bratislava

Botanická záhrada je vedecko - pedagogickým pracoviskom Univerzity Komenského, ktorého poslaním je udržovať a rozširovať zbierky živých rastlín, pomáhať vo výchovnovzdelávacej činnosti odborným školám i pracoviskám a poskytovať odborné informácie širokej verejnosti. V spolupráci s inými organizáciami pracovisko poriada výstavy a súťaže adresované od najmladšej po najstaršiu generáciu, laickej a odbornej verejnosti.Výzmaným odborným poslaním pracoviska je pokusná aklimatizácia rôznych druhov rastlín.Celý článok

zoologická záhrada bratislava

Bratislavská ZOO sa rozprestiera na celkovej ploche 96 ha, z čoho 35 ha tvorí expozičná časť. Nachádza sa v nej 157 zástupcov živočíšnej ríše zastúpených 656 exemplármi. K najvzácnejším druhom patria: adax núbijský, zubor európsky, nosorožec tuponosý, kulan turkménsky, hrošík libérijský, gibon zlatolíci, leopard cejlónsky, tamarín pinčí, maki myšovitý, útloň malý, pes hyenovitý, kôň Przewalského, koza skrutkorohá a mnohé ďalšie.Celý článok

Múzeá v Bratislave

Antická Gerulata, Rusovce Gerulatská 69, 851 10 Bratislava

bratislava gerulata

Gerulata je rímsky vojenský tábor, ktorý bol súčasťou Rímskej hranice Limes Romanus na severe ríše. Okolo tábora sa rozprestierala osada, v širokom oblúku za osídlenou časťou sa nachádzali pohrebiská. V širšom zázemí boli rustikálne sídliská a villy rustici, súčasťou bol iste aj prístav na Dunaji, ktorý sme zatiaľ archeologicky nepotvrdili. V roku 1961 pri ťažbe zeminy na stavbu dunajských hrádzí narazili robotníci na kamenné piliere. Začal intenzívny výskum a už v roku 1963 bola znovunájdená Gerulata vyhlásená za Kultúrnu pamiatku. Múzeum Antická Gerulata môžete navštíviť v lete a nájdete ho za odbočkou pri Kostole sv. Márie Magdalény na Gerulatskej 69.

Archeologické múzeum, Žižkova 12 Bratislava

bratislava archeologicke muzeum

Archeologické múzeum je špecializovaným múzejným pracoviskom s celoštátnou pôsobnosťou. Zameriava sa na získavanie, evidenciu, reštaurovanie, uchovávanie, prezentovanie a publikovanie archeologických nálezov na území Slovenska od praveku až po vrcholný stredovek.

Danubiana Meulensteen Art Museum Čunovo - Vodné dielo, 810 00 Bratislava 1,

bratislava danubiana muzeum

Najnovšia veľká galéria bola v Bratislave otvorená v septembri roku 2000. Je dramaticky umiestnená na polostrove vystupujúcom do rieky Dunaj asi 15 kilometrov južne od centra mesta. Meno budovy Danubiana Meulensteen Art Museum obsahuje názov rieky, ktorá ju obklopuje, ako aj meno svojho sponzora, holandského zberateľa a umeleckého patróna Gerarda H. Meulensteena. Samotná galéria je umiestnená v pôsobivej budove, ktorá má pripomínať tvar rímskej galéry uviaznutej na riečnej plytčine. Konajú sa tu výstavy popredných medzinárodných umelcov, ktoré sa striedajú vo veľkej hale na prvom poschodí. Na prízemí je galéria súčasného umenia, kde sa nachádzajú predajné exponáty, a v okolí budovy je park rozliehajúci sa na ploche 8000 štvorcových metrov, v ktorom nájdete celý rad sochárskych diel (obrázok pochádza z azet.sk).

bratislava lodné múzeum

Loď Kriváň Lodné múzeum Reštaurácia Kriváň - pravý breh Dunaja, Viedenská cesta 257 , 85101 Bratislava

Loď Kriváň kotví na pravom brehu Dunaja, nachádza sa v nej reštaurácia Kriváň. Pre záujemcov o dejiny a históriu lodí a všetkého čo s nimi súvisí, je v podpalubí zriadené lodné múzeum. V prevádzke je len počas letnej sezóny.Len pre vopred ohlásené návštevy.

bratislava lodné múzeum

Múzeum Arthura Fleischmanna, Biela 6, 811 01 Bratislava

Toto múzeum je venované životu a práci Arthura Fleischmanna (1896-1990), rodáka z Bratislavy, ktorý vykonával svoju profesionálnu kariéru v šiestich krajinách na štyroch kontinentoch. Permanentná exhibícia múzea obsahuje zbierku keramiky z Fleischmannovho ranného obdobia (v tridsiatych rokoch 20. storočia) ako aj výber sochárskych diel, ktoré vytvoril po roku 1938.

bratislava múzeum dopravy

Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 811 05 Bratislava,

Múzeum dopravy v Bratislave bolo otvorené v júni 1999. Je tu možné vidieť rozsiahlu zbierku vozidiel od kočov, motorových vozidiel až po parné, motorové a elektrické rušne.V jednej z výstavných hál múzea sa nachádza expozícia signálnej, zabezpečovacej a oznamovacej technike, zariadenia na lúdržbu tratí, rovnošaty a ďalšie predmety z histórie železníc na území Slovenska.

Múzeum farmácie, Lekáreň U červeného raka , Michalská ulica 26 , 811 03 Bratislava

Pôvodná lekáreň U červeného raka sa spomína už v 16. stor. a nachádzala sa v piatich miestnostiach od druhej polovice 18. stor. až do jej zrušenia a odovzdania pre múzejné účely v roku 1953.

bratislava dom U dobrého pastiera

Dom u dobrého pastiera - Múzeum hodín, Židovská 1, 811 01 Bratislava,

Expozícia Múzea hodín dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia. Nachádza sa tu napr. unikátny súbor prenosných slnečných hodín zo 17. – 18. storočia, rôzne typy stolových a nástenných hodín, budíky a ukážky vreckových hodiniek. Väčšina exponátov je signovaná bratislavskými hodinárskymi majstrami.

Múzeum J. Jesenského, Somolického 2, 811 05 Bratislava

bratislava Múzeum Janka Jesenského

Múzeum sa nachádza v byte významného slovenského básnika a prozaika Janka Jesenského.V rámci autentického obytného priestoru – pracovňa, hala, salón sú tu prezentované doklady o diele a živote významného spisovateľa. Po renovácii v roku 1967 v pôvodnej spálni jeho manželky Anny rodenej Bottovej bola zriadená expozícia viažuca sa k dielu a životu spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej. Mesto tu zriadilo expozíciu v roku 1948, stala sa prvým literárnym múzeom na Slovensku.

Rodný dom J. N. Hummela, Klobučnícka 2, 811 01 Bratislava

bratislava Rodný dom J. N. Hummela

Expozícia o živote a diele skladateľa J. N. Hummela (1778 - 1837) je v renesančnom záhradnom domci. Nachádza sa tu kolekcia hudobných nástrojov z jeho pozostalosti, jeho posmrtná maska a ukážky notových záznamov jeho diel.

Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku, Istrijská 68, 841 07 Bratislava

bratislava Múzeum kultúry Chorvátov

Na územie Slovenska prišiel značný počet Chorvátov prvýkrát v 16. storočí po tom, ako osmanskí Turci okupovali južnú časť Maďarského kráľovstva, ktoré v tom čase zahŕňalo aj Chorvátsko. V Devínskej Novej Vsi sa stále nachádza chorvátsky hovoriaca komunita a teraz je v nej umiestnené aj Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku, ktoré je špecializovanou pobočkou Slovenského národného múzea.

bratislava Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Múzeum kultúry karpatských Nemcov, Žižkova 14 - Sunyalova kúria, 811 02 Bratislava

Múzeum kultúry karpatských Nemcov sa podobne ako takmer všetky minoritné múzea formovalo v lone Historického múzea SNM. Svoju činnosť orientuje na zbieranie, zhromažďovanie a dokumentovanie informácií o národnostnej menšine karpatských Nemcov na našom území. V múzeu je umiestnená knižnica špecializovaná na problematiku dejín a kultúry karpatských Nemcov.

bratislava Múzeum kultúry Maďarov

Múzeum kultúry Maďarov, vstup do múzea – Žižkova ul. 16, Brämerova kúria, 811 02 Bratislava

Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku je špecializovaným múzeom SNM s celoštátnou pôsobnosťou, ktoré sa zameriava na dejiny a kultúru Maďarov na Slovensku. Zbierky múzea tvoria dokumenty, listy, rukopisy a fotografie maďarskej proveniencie. Pracovníci múzea sa zaujímajú aj o pozostalosti významných maďarských osobností.

bratislava Múzeum mesta Bratislavy

Múzeum mesta Bratislavy, Radničná ul. č. 1, 81518 Bratislava

Založené v roku 1868 - je najstarším múzeom s nepretržitou prevádzkou na Slovensku. Vzniklo z iniciatívy Bratislavského okrášľovacieho spolku a mešťanostu H. Justiho. Z pamiatkových objektov, v ktorých sídli múzeum, je architektonicky a umeleckohistoricky najcennejšia pôvodne gotická Stará radnica, ktorá vznikla pripojením dvoch meštianskych domov k domu richtára Jakuba (Pawerovho a Ungerovho domu). V zbierkovom fonde Mestského múzea sú zbierky historické, numizmatické, farmaceutické, umeleckoremeselnícke, archeologické, etnografické, kamenárske a umeleckého železiarstva, vedy a techniky. Výskumami Devína a Rusoviec sa múzeum zaradilo medzi popredné archeologické pracoviská na Slovensku.

bratislava muzeum obchodu

Múzeum obchodu, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava

Už v roku 1984 sa začala prírastková kniha zaplňať predmetmi, ktoré upresňovali predstavu. Prvým získaným predmetom bol drevený, zásuvkový, obchodný regál, ktorý sa popri registračných pokladniach stal akýmsi symbolom múzea. Dodnes sa podarilo nazhromaždiť 59 401 kusov zbierkových predmetov, písomností a iných dokumentačných foriem. Samostatnosť získalo múzeum dňa 1.1.1991.

bratislava Múzeum polície

Múzeum polície Slovenskej republiky, Gunduličova 2, 817 72 Bratislava

Múzeum je jediné špecializované zariadenie svojho druhu na úlzemí SR. Zameriava sa na dokumentáciu vzniku, vývoja a činnosti bezpečnostných a policajných orgánov na Slovensku. Stála expozícia zahrňuje vznik,vývoj a činnosť bezpečnostných zborov na území Slovenska. Ďalšia tematická časť je venovaná kriminalistike, dopravnej polícii, Interpolu a medzinárodnej spolupráci policajných zborov. Kladie dôraz na nevyhnutnosť existencie policajných orgánov v každom právnom štáte, na potrebu ich odbornej prípravy a kvalifikácie pre výkon kriminálnej, poriadkovej, dopravnej služby, ako aj ďalších činností, ktoré súvisia s odstraňovaním protiprávnych a protihumánnych javov v spoločnosti.

bratislava Múzeum zbraní

Múzeum zbraní, Michalská veža Michalská 22, 811 03 Bratislava

Múzeum oboznamuje návštevníkov s históriou opevnenia mesta, vystavené sú tu rôzne druhy chladných zbraní, vojenská i turnajová výzbroj a samostatná časť je venovaná vývinu strelných zbraní. Dokumentuje i remeslá slúžiace potrebám obrany mesta a približuje históriu bratislavských lejárov a puškárov. Z najvyššieho poschodia je vchod na ochozu veže, odkiaľ je výhľad na historickú časť Bratislavy a jej okolie.

bratislava židovskej kultúry

Múzeum židovskej kultúry, Židovská ulica 17

Táto neskororenesančná budova pochádza z polovice 17. storočia, ale bola však už niekoľkokrát renovovaná. Je jednou z dvoch pôvodných budov Židovskej ulice, ktoré sa zachovali po demolačných prácach súvisiacich so stavbou Nového mosta v druhej polovici 60-tych rokov 20. storočia. Po jej poslednej obnove bola táto budova znovu otvorená v roku 1993 ako Múzeum židovskej kultúry.

bratislava židovskej kultúry

SNM Prírodovedné múzeum, Vajanského nábrežie č. 2

Prírodovedné expozície Slovenského národného múzea predstavujú verejnosti rozmanitosť živej prírody, s dôrazom na územie Slovenska. Zbierkový fond prírodovedného múzea obsahuje viac ako 2 317 000 kusov a predstavuje najrozsiahlejšie zbierky v rámci SNM. Spolu s riaditeľstvom SNM sídli v účelovej budove na Vajanského nábreží.

bratislava Slovenské národné múzeum

SNM Slovenské národné múzeum, Vajanského nábr. 2

Múzeum, ktorého sídlo je od roku 1961 v hlavnom meste krajiny - Bratislave, realizuje svoju zberateľskú, dokumentačnú, vedeckú, vzdelávaciu a v neposlednom rade prezentačnú prácu prostredníctvom siete dvanástich špecializovaných múzeí, v ktorých pôsobia špecialisti z početných vedných odborov. Základným poslaním Slovenského národného múzea je na základe prieskumu a výskumu cieľavedome zhromažďovať, ochraňovať, odborne spracovávať a vedeckými metódami zhodnocovať zbierkové predmety, dokumentujúce predovšetkým územie Slovenska, slovenský národ a etniká žijúce na tomto území.

Bratislavské kuriozity

Schoene Náci

Schöne NáciTáto socha pripomína jedinečnú osobnosť v dejinách Bratislavy. Nebol štátnikom, športovcom, ba ani vojakom. Schöner Náci, ktorý sa vlastným menom volal Ignác Lamár, však zostáva v pamäti ľudí ako dôležitá spoločenská postava Bratislavy. Narodil sa v roku 1897 a preslávil sa tým, že kráčal po uliciach mesta v elegantnom fraku s cylindrom. Pred dámami si často sňal z hlavy cylinder a daroval im kvety či zaspieval pieseň.

Čumil

Čumil Unikátna bratislavská pozoruhodnosť: žiadne iné mesto na svete nemá sochu vykúkajúcu z kanála. Potom, čo Čumil dvakrát prišiel o hlavu kvôli neopatrným vodičom, sa predstavitelia mesta rozhodli, že k nemu umiestnia originálnu a jedinečnú dopravnú značku, ktorá bude varovať nepozorných vodičov.

Napoleonec

Napoleonec Jedným z najvyhľadávanejším miest na fotenie je bronzová socha napoleonského vojaka, ktorý sa opiera o lavičku na Hlavnom námestí v starom meste. Jeho autorom je sochár Juraj Meliš. Napoleonské vojská sa do Bratislavy dostali dvakrát. Prvý raz to bolo v decembri 1805, keď 300 jazdcov a 9000 pešiakov vpochodovalo do bratislavských ulíc. Po Bitke pri Slavkove Napoleonovo víťazstvo potvrdila dohoda, známa ako Bratislavský mier, podpísaná v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Po uzavretí prímeria do mesta vkročil aj samotný Napoleon.

Posmievačik

Posmievačik Nezvyčajná rezba v tvare malého, očividne nahého muža zasedená do fasády domu má rôzne vysvetlenia. Podľa jedného bolo zámerom zosmiešniť zvedavého vlastníka susedného domu, ktorý špehoval okoloidúcich na ulici cez malé arkierové okno.

Bratislavský hrad

Studňa bez vody Táto studňa mala zásobovať Bratislavský hrad, ale napriek tomu, že kopali až pod hladinu Dunaja, vtedajší kopáči studní boli znechutení 3,2-metrovoou žulovou vrstvou. Keby sa im ju bolo podarilo preraziť, boli by sa dostali k zásobárni vody napájanej priamo z Álp.

Najužší dom

Najužší dom na Slovensku Je to najužší dom na Slovensku a možno v celej Európe. Pochádza z konca 18. storočia a nachádza sa vedľa Michalskej brány na mieste starých mestských hradieb. Keď sa začali používať delá, mestské opevnenie stratilo v 18. storočí opodstatnenie, a preto bolo zbúrané za účelom rozšírenia mesta. Takto vznikla 130-centrimetrová medzera, ktorá slúžila ako otvorený priestor, ktorým prechádzali stráže. Tento extrémne úzky dom postavili na zaplnenie tejto medzery. Neskôr bol rozšírený až k samotnej veži.

Súsošie sv. Martina

Súsošie sv. Martina K najstarším významným prvkom stredoeurópskeho sochárstva môžeme zaradiť olovené súsošie patriace k zariadeniu interiéru Katedrály svätého Martina. Toto súsošie pre hlavný oltár katedrály vyhotovil v roku 1734 Georg Rafael Donner. V súčasnosti je súsošie umiestnené v bočnej lodi kostola ako voľná socha na štvorhrannom podstavci. Znázorňuje svätca Martina sediaceho na vzpínajúcom sa koni, ako sa skláňa k žobrákovi a rozsekáva svoj plášť, aby sa oň s bedárom rozdelil.

Fontána Družba

Najväčšia fontána Fontána Družby na Námestí Slobody bola postavená podľa návrhu Juraja Hovorku, Tibora Bártfaya, Karola Lacku, Ing. arch. Virgila Droppu a Ing. Juraja Hlavicu pochádza z roku 1980. Jadrom fontány je lipový kvet z nerezu o priemere 9 m s hmotnosťou 12 t, stojaci na pilieri uprostred kruhovej nádrže, ktorá má priemer 45 m. Nádrž je vo forme kruhových výsekov rozdelená na menšie bazény postavené kaskádovite nad sebou. Výškový rozdiel kaskád je 2,5 m, celkový obsah vody vo fontáne je 2 000 m3.

Oficiálne brožúry a info letáky

tanecniceTOP podujatia [PDF, 10.2 MB] Múzeum židovskej kultúryŽidovská Bratislava [PDF, 183 kB] Pamiatky_iconPamiatky a kultúra [PDF, 1.6 MB]
mapy a brozuryMapy Bratislavy Bratislava City & Region Guide - titulkaBratislava City Region Guide [PDF, 13.4 MB]